2P10/3 - reléový modul pro ovládání dvou 3stav.ventilů
Použití:Modul umožňuje připojit ke kontroleru Excel řady 5000 dva tříbodové servopohony tak, že simulují servopohony se spojitým ovládáním 0...10V.K simulaci spojitého řízení 0...100% se přitom využívá standardní firmware citovaných kontrolerů fy Honeywell.
Hodí se všude, kde je z jakéhokoli důvodu použit třístavový servopohon. Tímto důvodem zpravidla bývá nižší cena kombinace tohoto modulu s třístavovým pohonem oproti pohonu se spojitým řízením.
Princip funkce:Modul obsahuje (z důvodu plného využití plastové skříňky) dva samostatné, rovnocenné převodníky.Každý z obou vestavěných převodníků sestává z napěťových komparátorů, ovládajících relé pro akční zásah "více" , resp. relé pro akční zásah "méně" podle následující tabulky:
Uvedené napěťové úrovně respektují firmware firmy Honeywell, který je využíván kontrolery Excel 500, 100, 80, 50 a 20 pro přímou realizaci třístavových výstupů . Převodník se proto chová stejně, jako tříbodová část modulu Honeywell MCD3. Zapojení svorek:je patrné z vyobrazeného štítku přístroje. Na horní straně přístroje jsou 4 svorky. Krajní svorky slouží pro připojení napájecího napětí 24V, vnitřní dvě svorky (X1, X2) jsou "živé" svorky pro řídící napětí servopohonů. Čtvrtá svorka - 24V_GND je společná pro napájení i oba řídící signály (ground). Napájecí napětí 24V může být jak stejnosměrné, tak střídavé, modul obsahuje jednocestný usměrňovač. Důležité ! - pozor na kombinaci můstkového a jednocestného usměrňovače Na dolní straně přístroje je 12 svorek pro kontakty relé.
Technické parametry
Software(pro kontrolery Honeywell Excel 5000)Ve verzi Care 1.4.1 a vyšší není potřeba vytvářet žádný obslužný sw. Stačí ve schematickém popisu datových bodů specifikovat výstup jako tříbodový (viz.obr), v editoru uživatelských adres je pak ještě nutno zadat přestavnou dobu otvírání a zavírání použitého ventilu. Při splnění těchto podmínek využívá centrála svůj vlastní obslužný program (firmware), který si vypočítává a řídí potřebný čas k přestavení ventilu z původní polohy do nově vypočtené a poměrně věrně tak simuluje pohon se spojitým řídícím signálem. Firmware dokáže sepnout relé na libovolně krátkou dobu (narozdíl od submodulů XFM není doba sepnutí zdola limitována dobou jednoho cyklu aplikačního programu) a dokáže proto dobře řídit i ventily s krátkou celkovou přestavnou dobou.
© YORIX s.r.o., Ing. Richard Trochta 15.2.1999 |